ASUS ROG Strix XG27JCG 27″ 330Hz 5K 15W USB-C Fast IPS Gaming Monitor
SKU# AC94866
ASUS ROG Strix XG27JCG 27″ 330Hz 5K 15W USB-C Fast IPS Gaming Monitor
SKU# AC94866
Brand: Asus
Availability: In Stock
$1,599.00
Experience breathtaking clarity with the ROG Strix 5K XG27JCG—a 5K (5120 x 2880) Fast IPS display boasting 218ppi and blazing 180Hz* (OC) refresh rate for ultrasharp, immersive visuals. A Dual Mode feature allows for effortless switching between immersive 5K at 180Hz for cinematic adventures and lightning-fast QHD (2560 x 1440) at 330Hz for peak performance. Conquer every challenge with advanced AI-powered features, enjoy seamless control on macOS and Windows via DisplayWidget Center, and connect with ease via the versatile USB-C® port.
Specifications
| Brand | Asus |
| Screen Size | 27" |
| Native Resolution (Max) | 5120x2880 (5K UHD+) |
| Refresh Rate (Max) | 180Hz |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 (Widescreen) |
| Height Adjustment | Yes |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Pivot Adjustment | Yes |
| Swivel Adjustment | Yes |
| Response Time | < 0.5ms |
| Colour Depth | 10-bit |
| HDR | Yes |
Reviews
Be the first to review “ASUS ROG Strix XG27JCG 27″ 330Hz 5K 15W USB-C Fast IPS Gaming Monitor” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.