ASUS ROG Strix SCAR 18 18″ 240Hz 2.5K Laptop Intel Core Ultra 9 275HX 64GB 2TB+2TB RTX5090 W11H – Black
ASUS ROG Strix SCAR 18 18″ 240Hz 2.5K Laptop Intel Core Ultra 9 275HX 64GB 2TB+2TB RTX5090 W11H – Black
Brand: Asus
Availability: In Stock
$8,999.00
The best of the best
The 2025 Strix SCAR 18 offers the very best Windows 11 gaming experience, featuring an Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX and an NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU with Advanced Optimus. This killer hardware is complemented with 5600MHz DDR5 RAM and PCIe 4.0 storage, with the memory slots upgradable to 6400MHz DDR5 RAM and SSD slots both offering full support for PCIe Gen 5, ensuring that you always have the edge on your competition.
Your laptop’s display is a window into new worlds, which is why we put the absolute best on our ROG Strix SCAR 18. This ROG Nebula HDR display with Mini LED technology features over 2000 dimming zones, 1200 nits of peak brightness, and beautiful colours thanks to 100% coverage of the DCI-P3 colour space. The 2025 SCAR 18 has also been upgraded with a brand-new dual ACR layer, which reduces reflections and enhances contrast by 4.5X for incredibly vivid colours. When combined with our own Nebula HDR engine, this display ensures every game and movie is done true justice. And with a blazing fast refresh rate of 240Hz and full G-SYNC support, motion will be incredibly smooth, allowing you to see every enemy before they see you.
Specifications
| Brand | Asus |
| CPU | Intel Core Ultra 9 |
| RAM | 64GB |
| Storage-SSD | 4TB |
| Storage-HDD | None |
| Graphics Card | RTX 5090 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Screen Size | 18" |
| Display Resolution (Max) | 2560x1600 |
| Display Refresh Rate (Max) | 240Hz |
| Display Panel Type | Mini-LED |
| Max Battery Life | 6 |







Reviews
There are no reviews yet.